Zakres usług‎ > ‎

Protetyka

W przypadku zniszczonej korony zęba, kiedy niemożliwe jest założenie zwykłego wypełnienia, można opracowany ubytek odbudować za pomocą wypełnienia kompozytowego lub ceramicznego, przygotowanego przez technika tzw. 
inlay, onlay, overlay (różnią się między sobą rozległością i zakresem powierzchni odbudowywanej). Technik przygotowuje w pracowni protetycznej taką "plombę" na bazie wycisku. Jest to rozwiązanie bardzo estetyczne i przede wszystkim bardzo trwałe. Można taką odbudowę wykonać zarówno na zęby żywe, jak i po leczeniu kanałowym.

Gdy chcemy poprawić tylko kosmetykę i kształt zębów przednich, możemy pokryć je licówkami porcelanowymi. Takie rozwiązanie wymaga jedynie minimalnej preparacji przedniej powierzchni zębów.

W przypadku całkowicie zniszczonych koron zębów z prawidłowo przeleczonymi korzeniami, można zastosować odbudowę na wkładach koronowo - korzeniowych. W zależności od wskazań mogą być to wkłady indywidualne metalowe, wykonane 
w pracowni protetycznej lub z włókien szklanych, wykonane przez lekarza bezpośrednio w gabinecie.
Na tak zamontowane wkłady koronowo - korzeniowe cementuje się na stałe korony lub mosty protetyczne.

Porcelanowa korona protetyczna może być wykonana na podbudowie metalowej (metal jest niewidoczny) lub cyrkonowej - pełnoceramiczna

Gdy istnieją braki zębowe można je uzupełnić za pomocą mostów. Są to połączone ze sobą korony protetyczne cementowane na stałe na zębach ograniczających lukę i w ten sposób ją wypełniające.

W przypadku bardzo rozległych braków zębowych, których nie możemy odbudować za pomocą mostów,  wykonuje się protezy.
Mogą być to najprostsze protezy akrylowe całkowite lub częściowe, protezy elastyczne pozbawione klamer oraz protezy szkieletowe wykonane z bardzo cienkiego  metalu, akrylowych zębów i klamer z podparciami, które opierają się na zębach własnych pacjenta i dzięki temu mają bardzo ograniczoną powierzchnię. Takie rozwiązanie zapobiega zanikowi kości i ucisku dziąsła oraz zapewnia stabilne utrzymanie protezy. Protezy szkieletowe mogą być również stabilizowane na umocowaniach precyzyjnych np. zasuwy, zatrzaski itp.