Zakres usług‎ > ‎

Profilaktyka stomatologiczna


Profilaktyka stomatologiczna to wszelkie zabiegi mające na celu zapobieganie powstawaniu próchnicy i chorób przyzębia.

Najczęstszym zabiegiem profilaktycznym jest zabieg usunięcia kamienia nad i poddziąsłowego tzw. scaling. Wykonuje się go przy użyciu scalera ultradźwiękowego - specjalnej końcówki stomatologicznej, która przy zetknięciu z kamieniem, rozbija go nie uszkadzając tkanki zęba. 
Istniejący na zębach kamień stanowi siedlisko bakterii, które niszczą ząb i dziąsło,a także odległe narządy takie jak serce, nerki itp., dlatego tak ważne jest regularne usuwanie złogów nazębnych.
Zabieg scalingu jest pierwszym zabiegiem, jaki powinno się wykonać, zanim przystąpi się do leczenia zębów.

Piaskowanie to zabieg polegający na usuwaniu przebarwień znajdujących się na powierzchni zębów, powstałych w wyniku picia kawy, herbaty, palenia papierosów itp. Wykonuje się go przy użyciu piaskarki, mikropiaskiem pod ciśnieniem.

Fluoryzacja to zabieg mający na celu wzmocnienie tkanki zębów poprzez wbudowanie w jego strukturę fluoru. Zabieg fluoryzacji można wykonać na kilka sposobów min. poprzez regularne lakierowanie zębów lakierem z fluorem, fluoryzację na łyżkach specjalnym żelem.
Fluoryzację najlepiej wykonać na zęby profesjonalnie oczyszczone ze złogów (po scalingu), wtedy fluor dokładnie wnika w tkanki zęba.

Lakowanie to zabieg polegający na pokryciu zdrowych bruzd i zagłębień specjalnym materiałem światłoutwardzalnym tzw. lakiem, 
w celu zapobiegania powstawaniu w tych miejscach próchnicy. Lakowanie wykonuje się w zębach stałych, najczęściej 6,7 rzadziej 4,5,8.

Szyna relaksacyjna (nagryzowa) jest to dopasowana do zębów własnych pacjenta nakładka, która ma za zadanie odciążyć stawy skroniowo-żuchwowe i mięśnie tej okolicy, zapobiegać powstawaniu napięciowych bólów głowy, jak również ochronić zęby przed ścieraniem i nadwrażliwością.