Zakres usług‎ > ‎

Pedodoncja

Pedodoncja czyli stomatologia dziecięca, to dział wyodrębniony z powodu różnic w  budowie zębów i całego układu stomatognatycznego w okresie rozwoju.

Bardzo ważny jest pierwszy kontakt małego pacjenta ze stomatologiem. Istotne jest, aby dziecko pojawiło się w gabinecie stomatologicznym, kiedy nie występują u niego żadne objawy bólowe. Pierwsza wizyta tzw. wizyta adaptacyjna powinna odbyć się, kiedy u dziecka pojawiają się pierwsze ząbki. Mały pacjent zapoznaje się z gabinetem i lekarzami poprzez zabawę, demonstrację instrumentów. Jest to również wizyta informacyjna dla rodziców jak prawidłowo dbać o zęby naszych pociech.

Im szybciej zaczniemy dbać o ząbki u dzieci, tym większa szansa, że takie zabiegi będą kojarzyły się z zabawą i przyjemnościa.

U dzieci bardzo ważna jest profilaktyka, aby nie dopuścić do powstania próchnicy i stanów zapalnych. W tym celu wykonuje się zabieg wzmocnienia zębów poprzez pokrycie ich lakierem z fluorem oraz pokrycie lakiem zdrowych bruzd i zagłębień w zębach.

Gdy ząbki mleczne są zepsute, należy je leczyć podobnie jak zęby stałe tj. usunąć próchnicę i wypełnić odpowiednim materiałem. Dla dzieci zostały stworzone specjalne kolorowe materiały Twinky Star. Dziecko samo może wybrać sobie kolor plomby.

Kiedy na ząbkach mlecznych występuje rozległa próchnica, można pokryć zepsute powierzchnie lapisem tj. roztworem azotanu srebra w celu zatrzymania rozwoju próchnicy. Wadą tej metody jest to, iż ząbki ulegają przebarwieniu, dlatego też metoda ta dedykowana jest tylko i wyłącznie dla ząbków mlecznych.